YDT Yabancı Dil Konuları

YDT Nedir?

Açılımı Yabancı Dil Testi olan YDT, üniversite sınavının son oturumudur. Üniversite sınavı ya da bilinen adıyla Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ nin toplamda üç oturumu bulunmaktadır. YDT oturumu, AYT ile aynı günde ve AYT’ den sonra yapılmaktadır. ÖSYM tarafından hazırlanan sınavda, başvuru yapılırken seçilen bir yabancı dilden 80 soru bulunmaktadır. Belirlenen süre 120 dakikadır.

YDT’ de Hangi Dersler Vardır?

Aşağıdaki yabancı dillerden birini seçerek başvuru yapmanız halinde sınavda sadece o dilden sorumlu olursunuz:

 1. Almanca
 2. Arapça
 3. Fransızca
 4. İngilizce
 5. Rusça

2022 YDT’ de Hangi Konular Olacak?

         “2022 Yabancı Dil Testi hangi konulardan olacak? YDT’ ye girmek istiyorum, nelere çalışmalıyım?” gibi sorular birçok öğrencinin aklına gelmektedir. Konuları bilmek, size vakit kazandırarak daha kısa sürede başarıya götürür. Bu sebeple sizler için 2022 YDT konularını derledik.

ÖSYM tarafından belirlenen 2022 YDT İngilizce konu başlıkları şu şekilde:

 1. Kelime Bilgisi
 2. Dil Bilgisi
 3. Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
 4. Cümleyi Tamamlama
 5. Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma
 6. Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma
 7. Türkçe Verilen Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
 8. İngilizce Verilen Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
 9. Paragraf
 10. Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
 11. Diyalog Tamamlama
 12. Cloze Test

2022 YDT Konu Dağılımı Nasıl olacak?

Önceki yıllarda soruların yaklaşık olarak nasıl dağıldığını bilmek, çalışmalarınızı daha verimli hale getirir. Görece daha çok soru çıkan konulardan birinde eksikleriniz varsa bunları gidermek, net sayınızı artıracaktır.

Sınava az zaman kala AYT’ ye ek olarak YDT’ ye girme kararını veren öğrenciler, en çok soru çıkan konulara ağırlık vererek her konuya yeterince hakim olamasalar da puanlarını artırabilirler.

Sizler için, en çok soru çıkacak konudan en az soru çıkacak konuya doğru bir sıralama yaptık. Böylelikle eksik olduğunuz konular varsa, sınavdaki ağırlıklarına göre bir çalışma programı oluşturabilirsiniz. Milyonların katıldığı bir sınavda, bir net sizi sıralamada oldukça ileri taşıyacaktır.

NOT: Soru dağılımları yıllara göre ortalama alınarak yazılmıştır. Sapmalar yaşanabilmektedir. Ancak “Belki bu konuda hiç soru çıkmaz” diye düşünerek konu başlıklarından birinde tamamen eksik olarak sınava girmek sizin zararınıza olacaktır. Sınava kadar her konuda bolca soru çözmenizi ve hızınızı artırmanızı tavsiye ederiz ?

 • Paragraf = 15 soru
 • Dil Bilgisi = 10 soru
 • Cümleyi Tamamlama = 8 soru
 • Türkçe Verilen Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma = 6 soru
 • İngilizce Verilen Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma = 6 soru
 • Kelime Bilgisi = 5 soru
 • Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma = 5 soru
 • Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma = 5 soru
 • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma = 5 soru
 • Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma = 5 soru
 • Diyalog Tamamlama= 5 soru
 • Cloze Test = 5 soru

Cloze Test Ne Demek? Cloze Test Nedir ve Nasıl Çözülür?

Cloze Test, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ nda karşılaşılabileceğiniz soru tiplerinden birisidir. Yukarda görüldüğü üzere Yabancı Dil Testi konu başlıkları içinde yer almaktadır. Birçok dil sınavında yer alan bu soru tipi, metin içerisindeki boşluklara gelmesi gereken kelimeyi seçmeye dayanır. Ancak kapsamı oldukça geniştir; bir fiilin özel hali, bir ismin sıfat / zarf halleri veya bir bağlaç sorulabilir.

Cloze test sorularını çözebilmek için; tüm metni kelimesi kelimesine anlamasanız bile, metindeki bağlamı kavramanız gerekir. Sadece boşluğun öncesi ve sonrasındaki birkaç kelimeyi okumak, sizi yanıltabilir. Örneğin, sizden o boşluğa bir bağlaç koymanız bekleniyorsa öncesindeki ve sonrasındaki cümlelerin ne anlam ifade ettiğini bilmeniz gerekir. İki cümleden birinde olumsuzluk eki olmadığını görünce “but” şıkkını elemek hata olacaktır. Çünkü olumsuzluk eklerinden hiçbiri olmasa da cümlelerden biri negatif anlam içerebilir. Bu durumda elediğiniz şık doğru cevap olabilir. Farklı tipte cloze test soruları çözerek kendinizi geliştirebilir ve bu tarz durumların önüne geçebilirsiniz.

Bilgi almak istediğiniz başka konular için iletişim kısmından bize ulaşabilir veya yorum bırakabilirsiniz. Herkese başarılar dileriz ?

YDT Yabancı Dil Konuları” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir