2022 İleri Seviye TYT Matematik Kaynak Önerileri

Sevgili öğrenciler,

Bu yazımızda, TYT Matematik için temelini pekiştirmiş ve zor sorular çözme konusunda kendini denemek isteyenlere kaynak önerilerinde bulunacağız.

Yüksek hedefleri olan öğrenciler için, ileri seviye ve kaliteli sorular çözmek oldukça önemlidir. TYT’ de puan türü olmaması sebebiyle; hangi alanda sınava girecek olursanız olun TYT netlerinizin iyi olması, sizi sıralamada öne taşır. Net artırmak için yapılacak en önemli şeylerden birisi ise farklı tarzda sorulara aşina olmaktır. Yani farklı kaynaklardan soru çözmek, çoğunluğunu doğru olarak kısa sürede çözebildiğiniz bir kaynağı bırakıp daha üst seviye sorularla kendinizi test etmeniz gerekir.

Kolaylıkla çözebildiğiniz tarzda sorulardan gereğinden fazla çözmek sizi bir adım ileriye götürmez. Elbette, bir soru tipini bir kere çözebildikten sonra bir daha test çözdüğünüzde o tarz soruları atlamaktan bahsetmiyoruz. Hız kazanmak için aynı tarz sorulardan da çözmek gerekir. Ancak sürekli bunu yaptığınızda, sadece vakit kaybetmiş olursunuz.

Orta seviyedeki kaynakları tamamladıktan ve TYT Matematik netleriniz 25 üzerine çıkmaya başladıktan sonra çözmenizi önerdiğimiz, size farklı bakış açıları katacak olan ileri seviye kaynakları derledik. Kitaplar hakkında; yeni nesil sorular içerip içermemesi, videolu çözümü olup olmaması ve kaç sayfadan oluştuğu gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız. Keyifli okumalar ☺

Apotemi Deneme Konseptli TYT Matematik Soru Bankası

Güçlendirme Serisi olarak isimlendirilen bu seri, ileri seviye kaynakların en popüler olanlarından birisidir. Yaklaşık 300 sayfadan oluşan kitapta, testlere göre süre belirlenmiştir. Bu şekilde zor sorulara karşı kendinizi süre ile test edebilirsiniz. Kitap, Matematik temeliniz eksikse sizin için asla uygun olmayacaktır. TYT Matematik için kendinize yüksek hedefler koyduysanız ve temelinizi daha düşük seviyede kaynaklarla pekiştirdiyseniz bu kitabı edinmenizi öneririz. Aksi halde soruları çözmek için uğraşırken uzun süreler kaybedebilirsiniz. Ancak orta seviyeden daha fazlasını isteyen, Matematik’ te daha da iyi olmayı hedefleyen öğrenciler gönül rahatlığı ile bu kitabı satın alabilir.

Kitapta çözümlerin bulunmaması bir eksi yön olarak değerlendirilebilir. Ancak Apotemi, yıllardır soru kalitesiyle kendini kanıtlamış bir yayınevidir. Üstelik bu soru bankasında, yeni nesil sorular ağırlıktadır. Yani kitap eski basım değil, yeni müfredata göre düzenlenmiştir. İçerisindeki 1400 kadar soru ile Matematik netlerinizi günden güne artırmanız mümkün!

Endemik Yayınları TYT Matematik Soru Bankası

Farklı soru tipleri isteyen öğrencilere, bu kitabı öneriyoruz. Yeni nesil ÖSYM soru tiplerine ek olarak kitapta, klasik sorular da bulunmaktadır. Üstelik her kitapta bulunmayan bir özellik olarak yaratıcı sorularla da karşılaşacaksınız. Kendine has soru tipleri ile farklılık yaratan kitabın bizce olumsuz yanı, görsel destekli soru sayısının az olması.

384 sayfadan oluşan kitaptaki 2000 kadar sorunun tamamının çözümü bulunmaktadır. QR sistemi ile soruların kodlarını okutarak videolu çözümlerine ulaşabilirsiniz. Matematik’ te üst seviye kaliteli sorular çözmek isteyen öğrenciler için uygundur. Orta seviye sorular da bulundurmasına karşın konu eksikleri olan öğrencileri zorlayabilir.

Eğer bu seviye için uygun olmadığınızı düşünüyorsanız ve çoğunlukla orta seviye sorular içeren kaynaklar edinecekseniz, bu linke tıklayarak 2022 TYT orta seviye Matematik kaynak önerilerimize ulaşabilirsiniz.

Karekök Yayınları TYT Matematik Soru Bankası

Yine bu yayınevi de sorularının kalitesiyle kendinden söz ettirmektedir. TYT Matematik soru bankası orta ve ileri seviyeye uygundur. Gerçekten zorlayıcı olabilen sorular içerdiğinden kendinizden emin olmadan bu kitabı çözmek, sizin için faydalı olmayacaktır. TYT denemelerinde Matematik netleriniz, en azından 25-30 arasında seyrediyorsa bu kitap size uygun olacaktır.

Kitapta eski tip ÖSYM sorularına ek olarak yeni müfredata uygun sorular da bulunmaktadır. Şu anki sisteme göre güncellenmiştir. 388 sayfadan oluşan kitap, kullanıcıları tarafından en azından orta seviyeye uygun olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Başlangıç için uygun olmasa da orta seviye yanında zorlayıcı sorularla kendini test etmek isteyen öğrencilere bu soru bankasını öneriyoruz.

Karekök Yayınları’ nın “Çözümlü Matematik Zoru Bankası” da bulunmaktadır. Bu kitap hakkında, sizleri bu başlık altında bilgilendirmek istedik. Bu kitabı öneri olarak koymama sebebimiz; kitabın kapağında da “Olimpiyatlara Hazırlananlara” ifadesiyle belirtildiği üzere, fazlaca zorlayıcı olmasıdır. Piyasada bulabileceğiniz belki de en zor Matematik kaynağıdır. Bu kadar zor soruların sınavda çok görüldüğünü söyleyemeyiz. Ancak yüzdelik dilim olarak çok küçük bir kısmı hedefliyorsanız, en iyi bölümlerin en iyi üniversitelerinde olabilmek için bu tarz sorulara da göz atabilirsiniz. 447 sayfadan oluşan kitabın tamamını çözüp çözmemek elbette sizin kararınız ama çalışmalarına erken başlayanlar ve son olarak en zor sorularla kendini test etmek isteyenler, bu kaynaktan faydalanabilir. Tamamını çözmenin çok fazla vaktinizi alacağını düşünüyorsanız bile, kaynağı edindikten sonra bazen aralardan soru çözerek kendi sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. En zor soruları çözmeye çalışmak, diğer sorulara olan bakış açınızı genişletir ve kolay soruları daha kısa sürede çözmenizi sağlar. Kitabın çıkarılış mantığının da bu şekilde olduğu söylenmektedir.

Okyanus Yayınları Master TYT Matematik Soru Bankası

Yayınevinin Master serisi, ileri seviye olarak belirlenmiştir. Direkt TYT Matematik Soru Bankası olarak aradığınızda farklı konseptlerde hazırlanmış kitaplar da karşınıza çıkacaktır. Ancak zorlayıcı sorularla kendini sınamak isteyenler için, Master seviyesi daha uygun olacaktır.

Kitabın en güzel yanlarından birisi, tamamının video çözümünün bulunmasıdır. İleri seviye kitaplarda çözmekte zorlanılan soru sayısı daha fazla olduğu için, bu tarz video çözümler öğrenciler açısından faydalı olmaktadır. Farklı yollardan nasıl çözüldüğünü merak ettiğiniz veya çözemediğiniz sorular olduğunda, Okyanus Video Çözüm uygulamasından çözümlerin anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

2022 TYT Matematik için ileri seviye bir kaynak olarak önerebiliriz. Ancak kitabın içerisinde yeni nesil soru bakımından eksiklik bulunmaktadır. Ne yazık ki, yenilenen sınav sistemindeki sorulara hazırlanmak isteyen öğrenciler açısından bu, kaynak için olumsuz bir özelliktir. Ancak zor sorularla kendinizi ölçmek istiyorsanız ve yeni nesil sorular bulunduran başka kaynaklarınız varsa bu kitap da soru kalitesi ve farklı soru tipleri açısından sizlere faydalı olacaktır.

Umarız ileri seviye TYT Matematik kaynakları arasından kendinize uygun bir tanesini seçebilmişsinizdir. Siz de önermek istediğiniz kaynakları, bizimle ve diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz. Herkese başarılar dileriz! ?

2022 İleri Seviye TYT Matematik Kaynak Önerileri” için 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir