İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul’un en merkezi lokasyonlarından biri olan Küçükçekmece ilçesinde bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi, 2007 senesinde kurulmuştur ve üniversite, çeşitli alanlarda hem lisans hem de lisansüstü eğitim vermektedir.

İstanbul Aydın Üniversitesi‘nin 11 farklı fakültesi vardır: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Fen Bilimleri Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi.

Üniversitenin sunduğu programlar arasında İngilizce ve Türkçe lisans programları, yüksek lisans programları ve doktora programları bulunmaktadır. Bunun dışında, üniversitenin öğrencilerine çift anadal ve yan dal seçenekleri de bulunmaktadır. İstanbul Aydın Üniversitesi, öğrencilerine modern kampüs imkanları sunmaktadır. Kampüs içerisinde öğrenci kulüpleri, spor salonları, kafeler, restoranlar, kütüphaneler ve bilgisayar laboratuvarları gibi birçok olanak bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, üniversite öğrencilerine yurt olanağı da sağlamaktadır.

Üniversite, uluslararası ortaklıkları ve değişim programları ile de ön plana çıkmaktadır. Dünya çapında 100’ün üzerinde üniversite ile ortaklık sağlamaktadır ve öğrencilerine yurt dışında eğitim olanakları da sunmaktadır.

İstanbul Aydın Üniversitesi, kaliteli öğretim kadrosu ve öğrenci merkezli eğitim anlayışı ile öğrencilerine nitelikli bir eğitim sunmaktadır. Üniversitenin akademik kadrosu, tecrübeli öğretim üyelerinden oluşmaktadır ve bu öğretim üyelerinin büyük kısmı sektördeki tecrübelerini de öğrencilerine aktarmaktadır.

Üniversitenin eğitim programları, iş hayatının gereksinimlerine uygun olarak planlanmıştır. Lisans programlarının tümü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından akredite edilmiştir ve üniversitenin lisansüstü programları da Ulusal Akademik Teşvik Programı (ÜAK) tarafından desteklenmektedir.

İstanbul Aydın Üniversitesi, eğitim niteliğini yükseltmek adına teknolojik altyapısını da her zaman güncellemektedir. Üniversitenin modern teknolojik donanımları ve uygulama laboratuvarları, öğrencilerin teorik olarak edindikleri bilgileri pratikte uygulayabilme kabiliyetlerini geliştirmelerine yardım etmektedir. Bunun dışında, üniversitenin öğrenci kulüpleri, sosyal faaliyetleri ve staj imkanları da öğrencilerin sosyal ve mesleki kabiliyetlerini geliştirme konusunda onlara yardım etmektedir.

Üniversitelerin sıralamaları farklı ölçütlere göre yapılmakta ve farklı kurumlar tarafından yayınlanmaktadır. İstanbul Aydın Üniversitesi de bahsedilen sıralamalarda yer almaktadır.

2021 senesinde yapılan QS World University Rankings sıralamasına göre İstanbul Aydın Üniversitesi, dünya çapında 801-1000 arası sırada yer almıştır.

Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021 sıralamasında ise İstanbul Aydın Üniversitesi yer almamıştır.

Üniversitelerin sıralaması, öğrencilerin tercihleri konusunda oldukça etkili bir faktördür fakat tek başına asla karar verici değildir. Öğrencilerin tercihlerini saptarken üniversitenin sunmuş oldduğu eğitim programları, öğretim kadrosu, kampüs imkanları, staj ve iş olanakları, burs imkanları gibi etmenleri de dikkate almaları oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir