İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 1996 senesinde kurulmuş olan özel bir üniversitedir. Kampüsü İstanbul’un sanayi, kültür ve finans merkezlerinden bir tanesi olan Şişli’de yer almaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, uluslararası bir üniversitedir ve dünya çapında pek çok ülkeden öğrenciye eğitim olanağı sunmaktadır.

Üniversite, farklı alanlarda hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora programları sunmaktadır. Bu programlar arasında sosyal bilimler, hukuk, işletme, iletişim, mühendislik, tasarım ve sanat gibi alanlar yer almaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, sunmuş olduğu eğitim programları ile öğrencilere kariyerlerinde başarı elde etme konusunda olanaklar sunmaktadır.

Üniversitenin eğitim kadrosu, alanlarında tecrübeli ve uzman bireylerden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra, üniversitenin modern eğitim imkanları, laboratuvarlar, kütüphaneler ve diğer olanaklar da öğrencilerin eğitim yaşamlarına katkı sağlamaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, uluslararası bir üniversite olmasının dışında, farklı pek çok araştırma projesi ve iş ortaklıkları ile de ön plana çıkmaktadır. İlgili projeler, öğrencilerin güncel bilgileri öğrenebilmelerine ve uluslararası bir ağa dahil olmalarına imkan tanımaktadır.

Kısaca, İstanbul Bilgi Üniversitesi, sunmuş olduğu modern eğitim imkanları ve kaliteli öğretim kadrosu ile öğrencilerine iyi bir eğitim sunmaktadır. Bunun dışında, uluslararası bir üniversite olması ve farklı alanlarda sunduğu eğitim programları ile de ön plana çıkmaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, dünya üniversite sıralamalarında çoğunlukla Türkiye’deki diğer üniversitelere nazaran daha yüksek sıralardadır. Fakat sıralama kurumların kriterlerine ya da yıllara göre değişkenlik göstermektedir.

2021 senesi itibariyle, Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan dünya üniversite sıralamasında İstanbul Bilgi Üniversitesi 1001+ sıralamasında yer almaktadır. QS World University Rankings’te ise İstanbul Bilgi Üniversitesi 1001+ sıralamasında yer almıştır.

Diğer taraftan, ülkemizde bulunan üniversiteler arasındaki sıralamada ise İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2021 senesinde yayınlanan URAP (Ulusal Akademik Performans) sıralamasında 11. sırada yer almıştır.

Sonuç olarak bir üniversitenin yapılan sıralamalardaki yeri tek başına bu üniversitenin kalitesini belirleme konusunda yeterli değildir. Üniversitenin sunmuş olduğu eğitim kalitesi, araştırma çalışmaları, öğrenci ve mezun profili gibi pek çok etmen, bir üniversitenin niteliğini saptamada büyük rol oynar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir