İstanbul Esenyurt Üniversitesi

İstanbul Esenyurt Üniversitesi, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yer alan özel bir üniversitedir. 2013 senesinde kurulmuş olan bu üniversitenin, 5 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 1 enstitüsü bulunmaktadır.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi bünyesinde eğitim alan öğrenci sayısı her sene artmaktadır ve böylelikle öğrencilerine oldukça geniş bir yelpazede eğitim imkanları sunmaktadır. Bunun yanı sıra üniversitenin çağdaş kampüsü, öğrencilerin rahat bir ortamda öğrenim görmelerini olanak tanımaktadır. Üniversitenin, uluslararası öğrencilere yönelik de eğitim olanakları bulunmaktadır ve uluslararası işbirliği sözleşmeleri ile dünya genelinde saygın üniversiteler ile ortak faaliyetler yürütmektedir.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi, eğitim niteliği konusunda çok iddialı bir üniversitedir. Üniversite, öğrencilerine modern eğitim metotları ve teknolojileri kullanarak kaliteli bir eğitim sunmaya odaklanmıştır. Bu kapsamda, üniversite bünyesinde yer alan fakülteler ve yüksekokullar, alanlarında uzman ve tecrübeli öğretim üyeleri tarafından yönetilmektedir.

Öğrencilerin teorik bilgilerini pratik uygulamalar ile pekiştirmeleri için farklı pek çok laboratuvar, atölye, klinik ve staj olanağı sunulmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin yabancı dil becerilerini ilerletmeleri ve kültürel farkındalıklarını üst seviyeye taşımaları için yurt dışı programları, dil eğitimi, kültür faaliyetleri gibi olanaklar da sunulmaktadır.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi, eğitim niteliği konusunda farklı akreditasyon kuruluşları tarafından ele alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ABET tarafından akredite edilmiştir. Bunun dışında, üniversite Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından kalite yönetim sistemleri bakımından ISO 9001:2015 standardına uygun şekilde belgelendirilmiştir.

Üniversitelerin sıralaması dünya çapında pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Bunlar arasında öğretim niteliği, araştırma çalışmaları, akademik itibar, öğrenci memnuniyeti, yabancı öğrenci sayısı, mezunların istihdam edilebilme oranı gibi ölçütler yer almaktadır.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi henüz yeni kurulmuş bir üniversite olmasından dolayı, dünya üniversite sıralamalarında yer almamaktadır. Fakat, Türkiye’deki üniversite sıralamalarında İstanbul Esenyurt Üniversitesi farklı kategorilerde farklı konumlarda yer almaktadır.

Örnek vermek gerekirse, 2021 senesi Türkiye Üniversite Sıralaması’nda, İstanbul Esenyurt Üniversitesi öğretim kalitesi kategorisinde 30. sırada, araştırma kategorisinde 58. sırada yer almıştır. Bunun yanı sıra, Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2021’de, İstanbul Esenyurt Üniversitesi sürdürülebilir kalkınma hedefleri bakımından dünya çapında ilk 200 arasına dahil olmuştur.

Bahsedilen sıralamalar, İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nin öğretim niteliği ve araştırma faaliyetleri bakımından başarılı bir performans sergilediğini gözler önüne sermektedir. Fakat, sıralamalar tek başına bir üniversitenin eğitim niteliğini saptayan bir faktör değildir. Öğrenciler, seçecekleri üniversiteyi belirlerken sıralama sonuçlarına ek olarak, kendi öğrenme amaçların, ilgi alanlarına ve bütçelerine uygunluğunu da göz ardı edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir