Sabahları Erken Uyanmanın Başarıya Katkısı

Sabah erken uyanmak, başarılı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Başarı duygusu sağlar ve güne temiz bir zihinle başlamanıza yardımcı olur. Erken kalkmak, bir şeyler yapmak için daha fazla zamanınız olduğu anlamına gelir. Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirebilir, işe veya okula hazırlanabilir, egzersiz yapabilir, kitap okuyabilir ya da yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Sabahları erken kalkmanın, artan üretkenlik ve işe odaklanmak için daha fazla zaman gibi birçok faydası bulunmaktadır. Başarınıza katkıda bulunabilecek hedefleriniz ve projeleriniz üzerinde çalışmak için daha fazla vaktiniz olacaktır.

Erken kalkmanın bir diğer önemli yararı, egzersiz için size daha fazla zaman vermesidir, bu da daha düşük stres seviyelerine, daha iyi uyku kalitesine ve hatta ideal kilonuza daha kolay ulaşmanıza sebep olabilir. Sabah erken uyanmak, daha iyi sağlık ve daha iyi bir ruh hali ile ilişkilendirilmiştir. Daha iyi bir ruh halinden kasıt, iyi bir uyku düzeninin getirisiyle duygular üzerindeki öz kontrolün artmasıdır.

Üstelik hayatta ilerlemek için harika bir yoldur. Güne temiz bir kafa ile başlamanıza ve herkes uyanmadan önce daha fazlasını yapmanıza olanak tanır. Ancak başlarda bazı insanlar için başarılması zor bir görev olabilir. Bu konuda kendinizi motive edebilmek için bu şekilde başarı yakalayan birçok insanı kendinize örnek alabilirsiniz. Bu birçok başarılı insanın sahip olduğu bir alışkanlıktır ancak bazıları bunun bir tesadüf veya bir efsaneden ibaret olduğunu düşünür. Peki bu konuda bilim ne diyor?

Harvard Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma; erken uyananların, günün geç saatlerine kadar uyuyanlardan daha başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma, ayrıca sabah erken kalkmanın insanların ruh hallerini iyileştirmelerine ve üretkenliği artırmalarına yardımcı olabileceğini gösterdi. Sabah 5′ te uyanan kişilerin, aynı alanda çalıştığı kişilere göre daha yüksek bir başarı oranına sahip olduğunu, daha proaktif ve üretken olduklarını gösterdi. Çalışma, daha erken uyanmanın, insanların organize olma veya görevleri zamanında tamamlama gibi başarıya götüren olumlu alışkanlıklar geliştirmelerine yardımcı olduğunu belirtmektedir. Üstelik bu yaşam tarzına sağlıklı beslenme ve spor da eklendiğinde zihinsel ve bedensel olarak iyileşme kaçınılmaz olmaktadır.

Tabi ki buradaki erken kalkma tabiri, sadece erken kalkıp erken yatmakla ilgili değil, vaktin nasıl değerlendirildiğiyle doğrudan ilişkilidir. Daha dinç ve motive hissetmenin sonucunda daha fazla iş yapılabilmesinin getirisidir. İşte veya okulda üretkenliğin artması sebebiyle, bu kişilerde özgüven artışı yaşanmaktadır.

Gün içinde aktif olarak daha çok ilgilenebileceğimiz Facebook, Instagram veya Twitter gibi yaygın sosyal medya uygulamalarından uzak durmak sabah saatlerinde daha kolay olmaktadır. Bildirim gelme sıklığı, çevrenizdekilerin uyuyor olmasından dolayı düşebilir. Böylelikle o saatlerde yoğun bir çalışma temponuz olmasa dahi dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmak, kendinize vakit ayırmak, uzun zamandır yapmak isteyip zaman bulamadığınız şeyleri yapmak için ideal olabilir. Okumak, yazmak, meditasyon yapmak veya spor yapmak gibi birçok örnek verebiliriz. Herkes kendi ihtiyaç ve zevklerine göre bu zaman dilimine uygun bir aktivite bulacaktır.

Erken kalkmak işe veya okula geç kalma olasılığını azalttığı için de faydalıdır. Uykuda olunan saatler, uyku veriminin daha fazla olduğu saatler olacağı için özellikle kalkmakta zorlanan ve ayılamayan kişiler için işe yarayacaktır.

Sabah erken kalkmanın, birçok başarılı insan tarafından takip edilen bir trend olduğundan bahsetmiştik. Ancak bu bilinse dahi bazı kişiler gece daha iyi çalıştığını, bu düzenin kendisine uygun olmadığını ve bunun sadece zaman kaybı olduğunu düşünebilir. Önünüzdeki güne hazırlanmak için daha çok vaktinizin olması; aceleden kaynaklanan aksilikleri azaltacağı, daha dinç ve üretken olmanızı sağlayacağı için kendinize uygun olmadığını düşünseniz dahi bu düzeni en azından birkaç günlüğüne denemenizi öneririz. Kendi kalktığınız saati biraz erkene çekmeye çalışmak bile önemli farklar yaratacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir