Sınav Zamanında Sağlıklı Kalmanın 8 Yolu

Sınav sürecinin oldukça stresli bir süreç olduğu inkar edilemez. Ancak öğrenci süreç esnasında fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak kendisi ile ilgilenmeyi ihmal etmemelidir. Peki sınav zamanında sağlıklı kalmak için neler yapmak gerekir?

1. Ders Çalışmak İçin En Sevilen Yeri Keşfetmek

Öğrencinin verimli bir ders çalışma süreci geçirebilmesi için kendisine en uygun yeri bulması gerekmektedir. Kimi öğrenciler kütüphane ortamında daha verimli çalışırken kimi öğrenciler kendisi dışında kimsenin bulunmadığı mekanları tercih edebilmektedir.

2. Sağlıklı Yollarla Enerji Seviyesini Arttırmak

Öğrenciler genellikle enerjilerini arttırmak için kafein tercih etmektedirler. Ancak çok fazla kafein çözüm değildir. Sağlıklı bir beslenme stili oluşturmak, bol su içmek, egzersiz yapmak sağlıklı yollarla enerji seviyesini arttırmak için önemli adımlardır.

3. Pozitif Kalmak

Zaman zaman olumsuzluğa düşmek doğaldır. Ancak bu durumda kalmanın muhtemelen pek bir faydası yoktur.  Olumsuzluğa düşmenin en çok rastlanan sebeplerinden bir düşünce hatalardır. Öğrenci bu durumda aklından geçenin yalnızca bir düşünceden ibaret olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını fark etmelidir.

4. Sağlıklı Bir Uyku Rutini Oluşturmak

Daha iyi uyumak insanı uyanıkken daha iyi yapar. Sahip olunan saatleri en iyi şekilde değerlendirmek elbette yine öğrencinin elindedir. Öğrencinin kendisi için en uygun uyku rutinini oluşturması gerekmektedir. Verimli bir uyku düzeni için yatmadan önce telefondan veya diğer teknolojik cihazlardan olabildiğince uzaklaşmak şarttır.

5. Teknolojik Cihazlardan Uzaklaşmak

Günümüzde öğrenciler günlerinin büyük kısmını ekrana bakarak geçirmektedirler. Bu durum göz ağrısı gibi bedensel yakınmalara sebebiyet verebilir. Bedensel yakınmaların yanı sıra psikolojik olarak olumsuz etkileri bulunmaktadır. Mecburi kullanımlar dışında teknolojik cihaz kullanımını olabildiğince kısıtlamak gerekmektedir.

6. Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak için spor salonuna gitmek veya çok fazla ekipmana sahip olmak şart değildir. Günün belli bir kısmını egzersiz yapmak için ayırmak ter atmak ve stresi azaltmak için fayda sağlamaktadır.  

7. Meditasyon Yapmak

Meditasyon yapmak için uzun saatlere ve eğitimlere ihtiyaç yoktur. Öğrenciler güne 15 dakika oturarak, nefes alıp vermelerine dikkat ederek ve vücutlarının nasıl hissettiklerine odaklanarak başlayabilir ve günü aynı rutinle sonlandırabilirler.

8. Sağlıklı Beslenmek

Sıkı bir sınav programı, kötü beslenmek için bir mazeret değildir. Sonuçta bu süreçte beyin fazla mesai yapmaktadır. Sağlıklı beslenmek sınav sürecinin ve hatta tüm yaşamın vazgeçilmez bir rutini olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir