Sınav Sürecinde İzlenmesi Tavsiye Edilen Filmler

Sınav süreçleri öğrencilerde strese neden olabiliyor. Sınava hazırlık dönemlerinde öğrencilerin motivasyonlarını yüksek tutmaları oldukça önemli. Öğrencilerin süreç içerisinde motivasyonlarını arttıracak aktiviteler yapmaları gerekiyor. Bu aktivitelerden birisi ise film izlemek olabilir. İşte sınava hazırlık sürecinde öğrencilerin motivasyonlarını arttıracak bazı filmler!

3 Idiots

3 idiots filmi, Hindistan’da yarışa dayalı olan eğitim sistemini eleştiren bir senaryoya sahip filmdir. Film, Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunu kazanan öğrencilerin mezun olma yolundaki zorlu sürecini anlatıyor. Bu öğrenciler akademik bir savaş vermenin yanı sıra kendilerini psikolojik bir savaşın içinde buluyorlar. Bu sistemin öğrencilere zarar verdiğini düşünen ve bu sistemi değiştirmek isteyen bir öğrenci ve iki yakın arkadaşının başına gelenler filmin hikâyesini oluşturuyor.  

Koro

Film, izleyiciyi savaş sonrası Fransa’sına, 1949 yılına götürmektedir. İşsiz bir müzik öğretmeni olan Clement Mathieu yatılı erkek öğrencilerden oluşan bir okulda işe başlamak üzerine bir teklifi alır ve kabul eder. Fon de l’Etang (Suyun Dibi) isimli okulda öğrenim gören öğrenciler bambaşka karakterlere sahip, sıklıkla asi tavırlar sergileyen, yoksul, kimsesi olmayan öğrencilerdir. Okul müdürü, öğrencilere karşı sert hatta acımasızca davranışlar sergileyen, duygusal ve fiziksel şiddetin sıklıkla yer aldığı cezalar ile disiplini sağlamaya çalışan bir karakterdir. Clement Mathieu, bu tip cezaların sonuç vermeyeceğine inanmaktadır. Üstüne üstlük bu cezalar öğrenciler arasındaki çatışmayı arttırmaktadır. Aklına gelen en iyi çözüm yolu ise müzik ile öğrencilere ulaşmak ve onlara farklı bakış açıları kazandırmaktır.

Ölü Ozanlar Derneği

Filmin hikâyesi 1959 yılında çok katı disiplin kurallarına sahip bir okul olan Welton Akademisinde geçmektedir. Film, John Keating isimli bir edebiyat öğretmeninin Welton Akademi’de öğretmenlik yapmaya başlamasıyla birlikte başlar. John Keating, başarılı ve bir o kadar da sıra dışı bir öğretmendir. Bay Keating, baskı altında okuyan öğrencilerini edebiyatın ve hayatın bambaşka bir hali ile tanıştırır. Ancak uyguladığı eğitim sistemi Welton Akademisinin eğitim anlayışından çok farklıdır ve farklılık akademi yönetiminin gözünden kaçmayacaktır.

Mona Lisa Gülüşü

Katherine Watson isimli bir sanat tarihi öğretmeni 1953 yılında Kaliforniya’dan Massachusetts’e taşınır. Burada Wellesley Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başlar. Öğrencilerinin ülkedeki en başarılı ve en prestijli öğrenciler olduğu düşüncesine sahip olan Katherine işin aslının öyle olmadığını görür. Bu kasabada yaşayan insanlara göre saygınlık para ile ölçülmektedir. Wellesley Kolejindeki anlayışa göre bir kız öğrencinin parmağındaki evlilik yüzüğü onun eğitiminden daha önemlidir. Katherine bu durumundan oldukça rahatsızdır ve öğrencilerine özgürce düşünmeyi öğretebilmek için büyük bir savaş verir.

Can Dostum

Massachusetts Üniversitesi’nde çalışan bir hademe olan Will Hunting öğrenmeye hevesli ve çok zekidir. Yakın arkadaşları ile birlikte mahalledeki diğer gençler ile sık sık kavga eden Will son kavgası sebebiyle hapishaneye yollanır. Daha önce Will’in yeteneğinin ve zekâsının farkına varan bir üniversite profesörü Will’e kefil olarak hapishaneden çıkarılmasını sağlar. Karşılığında ise Will’den bir terapist tarafından tedavi görmesini ve öfke problemlerini aşmasını ister. Will terapistinin, en yakın arkadaşının ve yeni tanıştığı kız arkadaşının desteği ile yeni bir hayata adım atacaktır.

Sınav

Üniversite sınavına hazırlanan beş kişilik bir öğrenci grubu yaşadığı gelecek kaygısı, sınav stresi, aile ve çevre baskısı, yoğun sınav temposu gibi sebeplerle bunalıma sürüklenmektedir. Grubun macerası okuldaki yazılı sorularını ele geçirmekle başlar. Daha sonra maceraları soru bankası soygununa kadar ilerler.

Yeryüzündeki Yıldızlar/Her Çocuk Özeldir

Filmde öğrenme güçlüğü olan bir çocuğun yaşadıkları anlatılmaktadır. Öğrenme güçlüğü olan Ishaan ailesi tarafından tembel olarak görülmekte ve hem ailesi özellikle babası hem de öğretmenleri tarafından azarlanmaktadır. Ailesi Ishaan ile baş edemeyeceğini düşünerek çocuklarını bir yatılı okula kaydederler. Ishaan burada bir resim öğretmeni ile tanışır ve hayatı değişir.

Özgürlük Yazarları

Erin Gruwell idealist bir öğretmendir. Öğretmen olarak gittiği okulda çok farklı karakterlerde öğrenciler vardır. Bu öğrenciler birtakım sebeplerle toplum tarafından dışlanmış öğrencilerdir. Erin, öğrencileri ile iletişim kurmakta çok zorlanmakta, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalıştıkça daha kötü tepkiler almaktadır. Erin, öğrencileri kendi hikâyelerini kaleme almaları ve birbirleriyle paylaşmaları için cesaretlendirir. Bu hikâyeler öğrencilerin hayata bambaşka bir şekilde bakmalarını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir