Zamanı Verimli Kullanma Taktikleri | Zaman Yönetimi Hakkında

Zaman soyut bir kavramdır ve zamanı değiştirmek mümkün değildir. Buna rağmen bazı günler daha kısa gelirken bazı günler uzun gelmektedir. Bu durum tamamen zaman kullanımı ile alakalı bir durumdur. İnsanlar yapmaları gereken işleri tamamlamaları gereken zaman içerisinde bitirmek için zamanlarını verimli kullanmak zorundadırlar. Peki zamanı verimli kullanmak nasıl mümkün olabilir?

Ajanda Kullanmak

Zamanı verimli kullanmanın başlıca yollarından biri ajanda kullanımıdır. Sorumluluklarını yazılı hale getirmek insanların ne yapacaklarını daha net görmelerini sağlar. Böylece sorumluluklarını yerine getirmek kolaylaşır ve yapılması gereken iş atlanmadan yapılır.

Güne Erken Başlamak

Zamanı verimli kullanmanın en önemli yollarından biri erken uyanmak ve haliyle güne erken başlamaktır. Erken uyanan insanlar henüz öğlen olmadan çok fazla işlerini hallederek kendilerine zaman ayırabilirler.

Yapılacak İşleri Önem ve Aciliyetine Göre Sıralamak

Yapılacak işleri listelemek zamanı verimli kullanmak için oldukça önemlidir. İnsanlar yapmaları gereken işleri listeleyerek aralarında önemi ve aciliyeti olan işlere öncelik verebilirler. Böylelikle kişi hangi işe önce başlayacağını düşünerek vakit kaybetmez.

Doğru Mola Kullanımı

Zamanı verimli kullanmak için doğru mola kullanımı kesinlikle çok önemlidir. Kişi her ne iş yapıyor olursa olsun doğru zamanda mola vermeyi ihmal etmemelidir. Elbette yapılan iş ve mola süresi orantılı olmalıdır. Örneğin ders çalışmakta olan bir öğrenci yarım saat ders çalıştıktan sonra yarım saat mola verirse pek fayda sağlayamayacaktır. İş yaparken mola verilmediği takdirde kişinin verimi düşer. Doğru mola kullanımının bir diğer kritik noktası ise mola dakikalarının nasıl değerlendirildiğidir. Kişiler mola verdiklerinde motivasyonlarını arttıracak etkinliklere zaman ayırmalıdır.

Günü Planlamak

Zamanı verimli kullanmanın bir diğer yolu ise günü planlamaktan geçer. Kişiler bunu isterlerse haftalık olarak yapabilirler. Başlarda bir program dahilinde ilerlemek ve programa uymak zor gelse de hangi işlerin hangi sıra ile yapılacağını bilmek kişiyi rahatlatacaktır. Keyfi olarak plandan vazgeçmemek ve istikrarlı olmak son derece önemlidir.

Teknolojik Alet Kullanımını Sınırlı Tutmak

Teknolojik aletler günümüzde bir bağımlık haline geldi ve bir teknolojik alet ile meşgulken zamanın nasıl geçtiğini anlamak oldukça zor duruyor. Özellikle teknolojik aletler ile fazlaca zaman geçiren kişiler teknolojik alet kullanımını sınırlandırmalıdır. Bu kişiler günlük kendilerine belirli bir saat belirleyerek bu saatin dışında keyfi olarak teknolojik alet kullanımına son vermelidir. İlk başlarda bu durum zorlayıcı olabilir. Bu sebeple aşama aşama ilerlemek fayda sağlayacaktır.

Uykuyu Almak

Zamanı verimli kullanabilmek için enerjik olmak gerekmektedir. Enerjik olmak ise düzenli ve sağlıklı bir uyku ile mümkündür. Uykuyu almak, güne erken başlamak kadar önemlidir. Yatma ve kalkma saatleri uyku ihtiyacını karşılayabilecek şekilde belirlenmelidir. Aksi takdirde kişi tüm gün uykusuz ve yorgun olacak ve neticesinde zamanı verimsiz kullanacaktır.

Sevilen Aktivitelere Zaman Ayırmak

Zamanı verimli kullanmak için motivasyon son derece önemlidir. Motivasyonu sağlamak ise sevilen şeyleri yapmak ile mümkündür. Gününü doğru bir şekilde programlayan kişi sevdiği aktiviteleri yapmak için vakit bulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir