Konu Tekrarı Gerçekten Gerekli Mi? Konu Tekrarı Nasıl Yapılır?

Eğitim ve öğretim insan yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Bireyler küçük yaştan itibaren eğitime ve öğretime başlar ve eğitim ve öğretim yaşam boyu devam eder. Bu sebeple öğrencinin kazandığı çalışma becerileri oldukça önemlidir. Öğrenci öğrenme sürecinde ilk defa karşılaştığı bilgileri öğrendiğini düşünebilir ancak bu bilgiler kısa süreli hafızaya yerleşmektedir. Öğrendiği bilgiyi tekrar etmeyen bir öğrenci bu bilgiyi hafızasında kalıcı hale getiremeyecektir. Konunun insan hafızasında kalıcı hale gelmesi ancak konu tekrarı ile mümkündür. Konu tekrar etme yöntemleri öğrenciler arasında farklılık gösterebilmektedir. Her öğrenci kendine en uygun konu tekrar etme yöntemini keşfetmelidir.  Konu tekrar ederken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Peki bu önemli noktalar nelerdir?

Öğrenci bazen konu tekrarı yapmak için masanın başına oturur ve uzun süre çalışır. Çalışmasını sonlandıran öğrenci zihninde hiçbir şey kalmadığını fark eder. Önemli olan ne kadar uzun süre çalışıldığı değil bilginin öğrencide ne kadar kaldığıdır.  Konu tekrarı son ana bırakılmamalıdır. Verimli bir çalışma süreci yürütebilmek için bir çalışma alışkanlığı oluşturmak önemlidir. Konu tekrarı öğrencinin düzeyinin yanı sıra her ders ve her konu için farklılık göstermektedir. Bu sebeple her öğrencinin ders tekrar programı kendine yönelik olmalıdır. Peki konu tekrarı yapan öğrencinin dikkat etmesi gereken önemli noktalar nelerdir ve ders tekrarı ne zaman yapılmalıdır?

  1. Haftalık ve Aylık Konu Tekrarı

Öğrenci öğrendiği her konuyu gün bitmeden muhakkak tekrar etmelidir. Günlük tekrarın yanı sıra her hafta bitiminde hafta içinde öğrenilen konular tekrar edilmelidir. Son olarak ise dört haftanın yani bir ayın sonunda öğrenilen konuların tekrar edilmesi öğrenciye fayda sağlayacaktır. Aylık konu tekrarı birkaç güne yayılabilir. Öğrenci ilk günler öğrenilen dersleri tekrar etmelidir. Sonraki günler ise konulara ilişkin soru çözümü yaparak baştan sona tüm konuları tekrar etmelidir. Öğrenci ihtiyaç duyduğunda konu tekrarı yapmayı ihmal etmemelidir.

  1. Çalışma Notlarını Özetleme

Öğrenci konu tekrarı yaparken sürekli olarak derste aldığı tüm notları tek tek tekrar ederse oldukça vakit kaybedecektir. Konu tekrarı için derste alınan notlar daha basit ve özet hale getirilmelidir.  Notları özet hale getirirken en kritik ve gerekli bilgileri göz önünde bulundurmak gerekir.

  1. Ders Takip Çizelgesi Oluşturma

Ders takip çizelgesi oluşturacak olan öğrenci haftalık ve aylık konu hedefleri belirlemelidir. Hedeflerini belirleyen öğrenci düzenli bir yol izleyerek hedeflerine ulaşmaya çalışmalıdır. Hedeflerini somut olarak gören öğrenci daha rahat ve doğru planlama yapabilir. Etkili ve doğru planlamanın yanı sıra somutlaştırılmış hedefler öğrencinin motivasyonunu olumlu etkiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir