Mezuna Kalmak Ne Demek? Avantajlar / Dezavantajlar

YKS’ ye giren birçok öğrencinin aklına “Mezuna kalmalı mıyım? Bu duruma ailem ve çevrem nasıl tepki verir? Bir daha hazırlandığımda istediğim başarıyı elde edebilir miyim?” gibi sorular gelmektedir. Sizler için mezuna kalmanın ne anlama geldiğini, avantaj ve dezavantajlarını açıkladığımız bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar ?

Mezuna Kalmak Ne Demek?

Lise eğitimini tamamlamış ve YKS’ ye girmiş öğrencinin, yeterli puan alamaması ve istediği bölümü tutturamaması durumunda; sınava tekrar hazırlanma sürecine mezuna kalmak denir. Mezuna kalmak, her zaman baraj puanını geçememiş olmak anlamına gelmez. Hayal edilen bölümün puanının altında kalmak veya istenilen üniversite için bir yıl daha çalışmaya karar vermek durumunda da mezuna kalınabilir. Bu durum beraberinde birçok kuşku getirmektedir. Öğrenciler sınav sürecinde yaşadığı zorluğu atlattığı halde, tercih dönemi de bir o kadar stresli ve yorucu geçebilir. Eğer psikolojik olarak zorlanacağınızı düşünüyorsanız ve mezuna kaldığınızda yapmanız gerekenlerle ilgili bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki linkten ilgili rehberlik yazımıza ulaşabilirsiniz.

Mezuna Kalacaklara Tavsiyeler

Bu yazımızda ise, maddeler halinde, mezuna kalmanın avantaj ve dezavantajlarını listeleyeceğiz. Böylelikle karar vermekte zorlanan öğrencilerimiz için bir artı-eksi tablosu niteliğinde olacak. Hazırsanız başlayalım.

Mezuna Kalmanın Avantajları

  • Okul hayatının yoğunluğu geride kaldı:

Lise hayatı çoğu zaman sancılı bir süreç olabilir. Karakterin oturduğu, kişinin olgunlaştığı ve hayatı öğrenmeye başladığı bir zaman dilimidir aslında. Bu sebepten, insan ilişkilerinde sorunlar yaşanabilir. Büyük bir sınava girecek olmanın gerginliği ile okul hayatını beraber yürütmek oldukça zordur. Okulda verilen ödevler, projeler ve girilmesi gereken sınavlar geride kaldığında; YKS’ ye odaklanmak, test ve deneme çözmeye vakit ayırmak daha kolay olmaktadır. Üstelik lise hayatının bitiyor olması; yani sevilen arkadaşlar ve öğretmenler ile yolların ayrılması bazı öğrencileri psikolojik olarak olumsuz etkilediği için, mezuniyeti atlattıktan sonra sınavla daha ilgili olabileceksiniz.

  • Edindiğin tecrübe sayesinde nelere dikkat edeceğini daha iyi biliyor olacaksın:

Halihazırda sınava hazırlandığınız bir yıl geride kaldığı için, sınava girecek diğer üniversite adaylarına oranla daha şanslısınız. Geçen yıl anlamakta zorlandığınız konulara daha çok vakit ayırabilirsiniz. Üstelik nasıl daha verimli çalıştığını anlamış, ne şekilde bir düzen oturtabileceğini görmüş olmak da öğrenciyi bir adım öne taşıyan bir faktördür.

  • İyi olduğun konularda sadece test çözerek eksiklerine odaklanabilirsin:

Elbette, sınava sıfırdan çalışmanın ne kadar zor olduğunu belirtmemize gerek yok. Çalıştığınız konulara tekrar tekrar çalışmak yerine, bu konuları unutmamak için belirli aralıklarla test çözmeniz yeterli olacaktır. Test sonuçlarınızda düşüş olmadığı sürece, konuya en baştan çalışmanız gerekmez. Bu da size, geçmiş sınavınızda zorlandığınız konulara vakit ayırma fırsatı tanır.

  • Deneme çözmeye erken başlayarak puanını artırabilirsin:

Bir TYT veya AYT denemesini çözmek, belirli bir konu hakimiyeti gerektirir. Sınava çalışmaya sıfırdan başlayan öğrenci, bir süre konu anlatımı ve testlerle kendini geliştirip sonra deneme çözmeye başlamalıdır. Sınava ikinci kez hazırlananlar ise zaten bir temel oluşturduğu için, diğerlerine oranla daha erken deneme çözmeye başlayabilirler. Böylelikle hızınız ve özgüveniniz artacak, deneme konusundaki gerginliğiniz azalacaktır. Haftada 2 deneme ile her ay sonunda puan artışını gözlemleyebilirsiniz.

Mezuna Kalmanın Dezavantajları

  • Sonucun daha iyi geleceğinin bir garantisi yok:

Bunu duymak her zaman moral bozucudur ama bu ihtimali göz önünde bulundurmamak size bir sene kaybettirebilir. Elbette mezuna kalarak çok iyi üniversitelerde istedikleri bölümü kazanan öğrenciler vardır. Ancak geçen yılki puanına çok yakın hatta daha düşük puan alan öğrenci örneklerini de çevrenizde görebilirsiniz. Bu seneki başarınızın üstüne çıkamayacağınızı, hemen hemen böyle bir sonuç elde edeceğinizi öngörebiliyorsanız; belki de mezuna kalmak, doğru bir karar olmayabilir.

  • Geçen bir yılın üzerine, tekrar uzun süreler çalışmak bıktırıcı olabilir:

Sıkı çalışmak, maalesef hareketsiz bir yaşam tarzını da beraberinde getirmektedir. Sürekli aynı masaya oturmak ve aynı şeyle uğraşmanın çok zevkli olduğunu söyleyemeyiz. Buna bir yıl boyunca katlanabileceğinizi ve sonucunun, sizin için süreçten daha önemli olduğunu düşünerek kendinizi motive etmeye çalışmalısınız. Ancak zaten çok yorulduğunuzu ve uzun bir süre YKS çalışacak gücü kendinizde bulamayacağınızı düşünüyorsanız bu maddeyi göz ardı etmeyin.

  • Üniversiteye girmiş arkadaşların sebebiyle kendini geride kalmış hissedebilirsin:

Mezuna kaldığınız süreçte, çevrenizde üniversiteye başlayan tanıdıklarınız olacaktır. Bu bazen kişiye yetersiz ve yaşıtlarına göre hayatın gerisinde kalmış hissettirebilir. Ancak çoğunlukla, üniversitelerin hazırlık sürecini atlayarak veya okulu uzatmamaya gayret ederek aynı yıllarda mezun olabilirsiniz. Bu kötü hissin sizi çok etkilemeyeceğini düşünüyorsanız elbette bu, önünüzde bir engel oluşturmayacaktır.

  • Karşılaşabileceğin aile ve çevre baskısı seni olumsuz etkileyebilir:

Ailenle bu konuda fikir alışverişinde bulunmalı, ne istediğinden bahsetmelisin. Sadece sınava tekrar gireceğini söylemek, onları da daha stresli hale sokacağından, zor bir sene geçirebilirsin. Neden tekrar hazırlanmak istediğini, nasıl çalıştığında senin için faydalı olacağını paylaşmak senin de gerginliğini azaltacaktır. Çevrendeki yorumlar ve aile baskısı ile tekrar hazırlandığında başarılı olamayacağını düşünüyorsan mezuna kalma kararını gözden geçirmekte fayda var.

Not: Sevgili arkadaşlar, burada belirttiğimiz dezavantajları sizleri bilgilendirmek için hazırladık. Ama bu seneki sonucunuzdan kesinlikle memnun değilseniz, hayallerinizin peşinden gitmek istiyorsanız; bu olumsuz yanların sizi alıkoymasına izin vermeyin. Şu an gözünüzü korkutan yorucu geçecek bir yıl mı, hayatınız boyunca sevmediğiniz bir meslekte çalışmak mı?

Yorumlar kısmına bizimle paylaşmak istediklerinizi yazabilirsiniz ?

Mezuna Kalmak Ne Demek? Avantajlar / Dezavantajlar” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir