TYT Türkçe Konuları

Bildiğiniz üzere TYT, YKS’ nin ilk oturumu olup puan türü gözetmeyen bir sınavdır. Yani hangi puan türünden bölüm seçecek olursanız olun TYT netlerinizin iyi olması gerekmektedir. Bu sebeple 2023 YKS sınavına hazırlanan öğrenciler için derslere göre konu dağılımları nasıl oluyor, bunu farklı yazılarımızda paylaşıyoruz.

Bugün sizlerle 2023 TYT Türkçe konu başlıklarını ve önceki yıl soru dağılımının nasıl olduğunu paylaşacağız.

İşte 2023 TYT’ ye girecek öğrenciler için Türkçe Testi Konu Başlıkları:

1. Sözcükte Anlam
2. Söz Yorumu
3. Deyim ve Atasözü
4. Cümlede Anlam
5. Ses Bilgisi
6. Yazım Kuralları
7. Noktalama İşaretleri
8. Sözcükte Yapı/Ekler
9. Sözcük Grupları
10. Cümlenin Ögeleri
11. Cümle Türleri
12. Anlatım Bozukluğu
13. Sözcük Türleri
* İsimler
*Zamirler
*Sıfatlar
*Zarflar
*Edat / Bağlaç / Ünlem
14. Fiiller
* Fiilde Anlam (Kip – Kişi- Yapı)
*Ek Fiil
*Fiilimsi
*Fiilde Çatı
15. Paragraf
* Paragrafta Anlatım Teknikleri
* Paragrafta Düşünceyi Geliştirme Yolları
* Paragrafta Yapı
* Paragrafta Konu- Ana Düşünce
* Paragrafta Yardımcı Düşünce

Konu başlıklarını inceledikten sonra, her bir konuya 2022 TYT’ de kaç soru düştüğünü paylaşmadan önce, öğrencilerin aklına TYT Türkçe ile ilgili gelebilecek bazı soruları cevaplayalım:

=> TYT konuları içerisinde Türk Dili ve Edebiyatı konuları yok mu?

Türk Dili ve Edebiyatı konuları sadece AYT sınavında, puan türünüze göre çözmeniz gereken testlerde karşınıza çıkar. TYT’ de genel dil bilgisi ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır.

=> AYT’ de bu Türkçe konularından sorumlu olacak mıyım?

AYT sınavında ayrıca Türkçe testi bulunmamakla beraber Türk Dili ve Edebiyatı soruları içerisinde bu konulardan soru gelebilmektedir.

=> Türkçe testinden en az kaç net yapmalıyım?

Puanınızın hesaplanması için; 0.5 net kuralına göre, TYT’ de bulunan Türkçe veya Temel Matematik testlerinin en az birinden 0.5 net yapmanız yeterlidir. Yani Matematik’ ten en az 0.5 net yaptıysanız, 0 Türkçe neti de yapsanız puanınız hesaplanır. 0.5 net kuralı ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, TYT sınavında puan türüne göre soru çözülmez. Size verilen süre içerisinde ne kadar fazla soru çözerseniz, yerleştirme sıralamanız o kadar iyi gelecektir.

=> TYT’ de Türkçe testinin etki oranı nedir?

Türkçe testi, TYT puanınıza %33 etki etmektedir. Üniversite sınavında testlerin ağırlıklarını öğrenmek için, YKS Puan Türleri ve Bölümler isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi TYT çalışmalarına yön verebilmek adına, önceki yıl sınavda hangi konudan kaç Türkçe sorusu geldiğini öğrenmek isteyen öğrenciler için; 2022 TYT Türkçe konu dağılımı:

  • Paragraf = 26 soru
  • Sözcükte Anlam = 4 soru
  • Cümlede Anlam = 3 soru
  • Yazım Kuralları = 2 soru
  • Noktalama İşaretleri = 2 soru
  • Dil Bilgisi = 3 soru
  • Toplam Soru Sayısı = 40 Soru

Bu sayıları göz önünde bulundurarak çalışma programı oluşturabilirsiniz. Ancak 2021 TYT’ de hiç anlatım bozukluğu sorusu gelmemesi, 2022 TYT’de de gelmeyeceği anlamına gelmez. Bu sebeple sadece geçen yıl soru çıkmış konularda değil, tüm konularda eksiklerinizi elinizden geldiğince tamamlamaya çalışın.

Bol bol test çözerek eksiklerinizi giderebilir; paragraf gibi çok soru çıkan konularda ise pratiklik kazanmak ve çözme sürenizi kısaltmak için, günde en az 1 test çözebilirsiniz. 2022 TYT’ ye çalışırken Türkçe kaynak arayışındaysanız, aşağıdaki linklerden seviye seviye hazırladığımız kaynak önerilerimize ulaşabilirsiniz:

Bizimle ve diğer okuyucularla paylaşmak istedikleriniz için, yorumlar kısmına bekleriz ☺

TYT Türkçe Konuları” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir