2023 Başlangıç Seviyesi TYT Türkçe Kaynak Önerileri

Herkese merhabalar,

YKS’ nin ilk ve zorunlu olan oturumu olan TYT sınavı için öğrenciler kaynak araştırmaları ve alışverişlerine başladılar. ÖSYM tarafından baraj kuralına ek olarak getirilen en önemli kurallardan birisi 0.5 net kuralıdır. Bu kurala göre, Türkçe ve Temel Matematik derslerinden en az birinde 0.5 ham puan almalısınız. Aksi takdirde sınav puanınız hesaplanmayacaktır.

Matematik konusunda Türkçe’ ye göre daha az bilgisi olan öğrenciler, bu kurala takılmamak için Türkçe testinden iyi sayıda net yapmayı hedeflemektedirler.

Türkçe’ de net artırmanın en iyi yollarından biri ise, güvenilir kaynaklar edinmektir. Ancak yazımızın devamında da belirteceğimiz üzere, bir derste temeliniz eksikse en başta gidip zor kaynaklar almak çalışma hevesinizi kırar. Kendinizi başarısız hissetmenize sebep olur. Başlangıç seviyesinde kitaplar edinip bunları tamamladığınızda üst seviyelere geçerseniz, sağlam bir temel üzerine bilgi inşa etmiş olursunuz.

Eğer başlangıç seviyesinin üstündeyseniz ve daha zor sorular çözmek istiyorsanız bu linkten, orta seviye TYT Türkçe kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

2023 TYT Türkçe dersinde temeliniz olmadığını düşünüyorsanız ve başlangıç seviyesi için kaynak arıyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Yazımızda kaynak isimlerine ek olarak içerikleriyle alakalı bazı bilgiler de vereceğiz. Videolu çözüm içeren kitapları ayrıca belirttik. Hepsinin kaç sayfa olduğuna dair bilgi verdik. Sizlere önerdiğimiz 2023 TYT Türkçe başlangıç seviyesi kaynaklar şu şekilde:

Yayın Denizi TYT Türkçe Soru Bankası

352 sayfadan oluşan bu kitapta, video çözümlü yeni nesil sorulara ulaşabilirsiniz. Yani ÖSYM’nin son yıllarda sorduğu sorulara benzer örnekler içermektedir. Türkçe temeli eksik olan öğrencilerin mutlaka edinmesi gereken, onları bir üst seviyeye taşıyacak bir kitaptır. Başlangıç seviyesi için uygun olan kitabın içeriği, genellikle kısa ve çözüme yönelik sorulardan oluşmaktadır.

TYT Türkçe için sadece bu kaynak size yeterli olmayabilir. Sınavda daha uzun ve karmaşık sorular da çıkabilmektedir. Ancak en zor sorulardan başlamak genelde vakit kaybı ve moral bozukluğuna sebep olur. Çözemedikçe kendinize güveniniz azalabilir ve dersten soğuyabilirsiniz. Bu sebeple bu kaynak ilk etapta, Türkçe konusunda kendisinden emin olamayan öğrencilerin alabileceği kitaplardan birisidir.

Palme TYT Türkçe Konu Anlatımlı

Bir önceki kaynak gibi, bu da yeni öğretim programına uygundur. 432 sayfadan oluşan kitabın içerisinde konu anlatımlarına ek olarak konuyu pekiştirmek adına konulmuş testler de bulunmaktadır. Eğer sadece soru içeren bir kitap istemiyorsanız ve konu anlatımının olmasının size faydalı olacağını düşünüyorsanız bu kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Temeli zayıf olan öğrencilere uygun bu kitabın konu anlatımlarının üzerine testlerini çözdüğünüzde, daha ileri seviye sorulara hazırlanabilirsiniz. Başlangıç seviyesi her kaynakta olduğu gibi; bu kitaba takılıp kalmamanız, konuları tamamladığınızda bir üste seviyedeki kaynaklara geçmeniz gerekmektedir.

Lemma Yayınları TYT Kolay Dil Bilgisi Soru Bankası

Kaynak olarak bu kitabı kullanmış öğrenciler tarafından; başlangıç seviyesinden adım adım ilerlemek için uygun olduğu belirtilen kitap, 263 sayfadan oluşmaktadır. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere, Türkçe temeline güvenen ve yeterince temel seviye soru çözmüş öğrenciler için çok doğru bir tercih olmayacaktır. Ama eksik olduğunuzu düşündüğünüz konular varsa, üst seviyedeki soruları çözmekte zorlanıyorsanız bu kaynağı gönül rahatlığı ile edinebilirsiniz.

Kitabın en büyük artılarından biri, tamamı video çözümlü sorular içermesidir. Böylelikle zorlandığınız ve cevap anahtarından baktığınızda tam olarak anlayamadığınız soruların çözümünü, videolardan faydalanarak anlayabilirsiniz. ÖSYM’ nin diğer sınavları için de kullanılabilecek bir Türkçe kaynağıdır.

Umarız bu kitaplardan size uygun olduğunu düşündüğünüz bir kaynak seçebilmişsinizdir. Herkese başarılar dileriz?

2023 Başlangıç Seviyesi TYT Türkçe Kaynak Önerileri” için 6 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir