Pomodoro Tekniği

Bu yazımızda, bir zaman yönetim tekniği olan Pomodoro’ ‘dan bahsedeceğiz. Bu isim, tekniğin geliştiricisi olan Francesco Cirillo’ nun domates şeklindeki zamanlayıcısından alınmıştır. Pomodoro, İtalyanca’ da domates anlamına gelir. Teknik, kısa molalarla ayrılan çalışma aralıkları sayesinde uzun süre odak dağılmadan çalışmayı sağlamaktadır.
Uzun süre boyunca çalışmak zorunda olan kişiler tarafından rağbet gören bu teknik, yaratıcılığı artırıp zihinsel yorgunluğu azalttığı için oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Öğrenciler tarafından da tercih edilmektedir. Sınava hazırlanmak uzun bir süreç olduğu için, her zaman aynı motivasyon ve verimi yakalamak zor olmaktadır. Bu teknik sayesinde zaman yönetimini iyi yapabilen öğrenciler hedeflerine kolayca ulaşabilirler. Siz de bu tekniği uygulamak isterseniz şu şekilde uygulayabilirsiniz:
Hedefleri Belirleme

Yapmanız gerekenleri küçük parçalara bölerek listeleyin. Böylelikle ne kadar ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz ve motivasyonunuz artacak. Örneğin bir YKS öğrencisi için, hedef Matematik çalışmak olmamalıdır. Matematik çok genel bir kapsama sahiptir. Hedef, çalışacağı alt konu başlıklarından birkaçı ve bunlardan 20’ şer soru çözmek olursa; her uzun molada veya gün sonunda konu başlıklarından kaçına çalışabildiğini, ne kadar ilerleme kaydettiğini görmüş olacaktır.

Çalışma

25 dakika boyunca ilk küçük hedefinizden başlayarak belirlediğiniz iş üzerine yoğunlaşın. 25 dakikayı size hatırlatması için zamanlayıcı kurabilirsiniz. Böylelikle saate bakarak odağınızı dağıtmamış olursunuz. Bu esnada çevrenizdekilerin veya başka faktörlerin sizi bölmesine izin vermeyin. Yapmanız gereken kısa işleri molalarınıza saklayın. Eğer engelleyemediğiniz bir şekilde bölünürseniz ve bir süre o şekilde geçerse zamanlayıcınızı sıfırlayın ve 25 dakikaya tekrar başlayın.

Kısa Mola

Çalışmanızın hangi aşamasında olursanız olun, 25 dakika dolduğunda mutlaka 5 dakikalık bir ara verin. Çoğu zaman insanlar, işinin ya da çalışmasının o kısmını bitirip sonrasında mola verme eğiliminde olduğu için; çalışmanın bir kısmı çok verimsiz geçer. Bu da yapılan işten sıkılmaya, dikkatin dağılmasına ve mola verildiğinde geri dönmek istememe gibi durumlara yol açar. Bu sebeple Pomodoro’ nun kısa molaları oldukça önemlidir ve yapılan şeyden tamamen farklı konuda şeylerle ilgilenilmesi önerilir.

Hava almak, kahve içmek, oturulan yerden kalkıp biraz yürümek iyi seçeneklerdendir. Ama ilgiyi tamamen dağıtacak ve geri dönmeyi zorlaştıracak uzun süreli aktivitelerden kaçınılmalıdır. Birini aramak, bir video veya dizi bölümü açmak gibi aktiviteler genellikle 5 dakika içerisinde çalışmaya dönmeyi zorlaştırır.

Döngüler

Bu “1 çalışma + 1 kısa mola” toplamından oluşan sürece 1 ‘Pomodoro’ adı verilmektedir. Kısa moladan sonra bu döngüyü tekrarlamanız gerekmektedir. Böylelikle çalışma-mola döngüsü ile üretkenliğiniz maksimum seviyede olacaktır. Bunu gerçekleştirdiğiniz hedefleri işaretleyerek de takip edebilirsiniz.

Uzun Mola

25 dakika çalışma ardından 5 dakika mola ile çok uzun saatler çalışmak da yorucu olacağı için daha uzun bir ara vermek gerekmektedir. 4 Pomodoro döngüsünden sonra en az 20 dakikalık bir mola verin. Böylelikle kısa molalarla beraber 2 saat çalıştıktan sonra 20-30 dakika dinlenip uğraştığınız şeyden uzaklaşacak ve çalışmaya geri döndüğünüzde daha fazla verim alacaksınız.

Rapor

Zamanınızı nasıl kullandığınızı anlayabilmek adına listelerinizi kontrol edin ve gelişmenizi gözlemleyin. Pomodoro döngülerinin kaçında zaman aralıklarına uyarak çalışabildiğinizi, hedeflerinizin ne kadarını yerine getirebildiğinizi gördüğünüzde zamanınızı daha doğru yönetebileceksiniz.

Bu tekniği, bu süreler ile uygulamak zorunda değilsiniz elbette. Birçok kişi tarafından verimli bulunan ve onlara uyan zaman aralıkları bunlar olduğundan, 25+5 dakika olarak uygulanıyor. Sizin için daha farklı işlediğini düşünüyorsanız, çalışma ve mola sürelerini kendiniz için değiştirip deneyebilirsiniz. Üstelik, tuttuğunuz listeleri değerlendirerek hangi süreler ile maksimum verim aldığınızı saptamanız mümkün!

Pomodoro Tekniği” için 7 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir